Project RUST door Suzanna Jansen is het essay voor de Maand van de Geschiedenis
24 september 2026
Ter gelegenheid van de Maand van de Geschiedenis 2026 verschijnt een nieuw essay van Suzanna Jansen: Project RUST. Rusthuizen voor overspannen moeders.
Deze rusthuizen waren bedoeld voor de talloze vrouwen die in de jaren vijftig en zestig uitvielen door ‘huisvrouwenvermoeidheid’. Ze waren uitgeput en hadden vage klachten. Het medicijn: rusten in een herstellingsoord. Suzanna Jansen schrijft in haar essay over wat er in zo’n oord precies gebeurde en wat er eigenlijk met deze vrouwen aan de hand was.
Jansen las hun brieven en sprak met hun kinderen. Ze hoorde hoe jonge meisjes van school werden gehaald om de taken van hun moeder over te nemen, en andere kinderen in een internaat terechtkwamen. ‘Mijn moeder kwam veel slechter uit dat rusthuis dan dat ze erin ging,’ vertelt een van hen. Vanuit het verhaal van haar eigen moeder maakt Jansen een begin met het optekenen van deze vergeten historie.
Het essay is ook een oproep aan iedereen om mee te doen aan het verdere onderzoek naar rusthuizen. De verhalen van onder anderen moeders, gezinsleden en werknemers van rusthuizen worden allemaal verzameld en gearchiveerd door Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis. Als je wilt bijdragen aan dit onderzoek kan dat hier: Onderzoek Project RUST.
Suzanna Jansen is de auteur van onder meer de bestsellers Het pauperparadijs en De omwenteling. Het pauperparadijs heeft inmiddels al 72 drukken gekend, en van De omwenteling zijn meer dan 70.000 exemplaren verkocht! Jansen geeft met regelmaat drukbezochte lezingen door het hele land.
Tijdens de Maand van de Geschiedenis in oktober gaat Suzanna ook op tour door het land om over haar essay te praten. Zie hier voor de data en plaatsen.